Oplevelseskalender

Der er mange oplevelser, begivenheder og arrangementer på Fyn, som fortjener et besøg. Med vores oplevelseskalender sikrer vi dig, at du er opdateret om, hvad der sker på Fyn. Hvad end der er tale om koncerter, sportsbegivenheder, åbne huse eller noget helt fjerde, har vi samlet det hele til dig nedenfor i en overskuelig kalender. 

01.07.18 - 09.09.18

Sejltur med M/S Helge, oplev Sydfyn og Svendborgsund

Svendborg Havn, Jessens Mole, Svendborg

Læs mere her

Se de enkelte afgange i linket.

 

01.07.18 - 30.09.18

Vin og vandring i det sydfynske

Skaarupøre Vingaard, Skårupørevej 28, Skaarup
01.07.18 - 25.11.18

Grete Jensen – Fynbomalernes ukendte keramiker

Johannes Larsen Museet, Møllebakken 14, 5300 Kerteminde
01.07.18 10:00 - 26.08.18 11:00

Vægterture, Vægterne går hver aften

Faaborg Klokketårn, Tårnstræde, Faaborg
01.07.18 10:00 - 26.08.18 21:00

Sejltur på træskibet Meta - Sommeren 2018

Sejlskibsbroen,Svendborg Havn, Havnepladsen, 5700 Svendborg
01.07.18 14:00 - 14.08.18 17:00

Markedsdage

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
01.07.18 18:00 - 01.10.18 21:00

Christiansminde MC & Veteranhygge

Christiansmindevej 20 E, Svendborg
01.07.18 19:30 - 11.08.18 22:15

Flat, Rytmisk 60'er musik, Fri entré

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
01.07.18 20:00 - 25.08.18 23:00

Rottefælde Revy

Rottefælden, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
02.07.18 14:00 - 02.09.18 17:00

SOMMER PÅ FJORD&BÆLT

Fjord&Bælt, Margrethes Plads 1, 5300 Kerteminde
08.07.18 15:30 - 15.07.18 23:00

Hindgavl Festival

Hindsgavl 7, Middelfart
11.07.18 - 31.12.19

Torvedage i Bogense

Torvet 1, 5400 Bogense

Hver torsdag kl. 9-14:30

16.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Gl. Havn, Middelfart
17.07.18 - 31.12.18

Torvedage i Nyborg

Dronningensvej 2, 5800 Nyborg

Tirsdage 10:00 - 14:00

17.07.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
17.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Assens Havn, Nordre Havnevej 12, 5610 Assens
17.07.18 20:00

Cirkus Krone

Ristinge camping, Ristingevej 104, 5932 Humble
18.07.18 - 11.08.18

H.C. Andersen Festspil

Den Fynske Landsby
18.07.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
18.07.18 19:00

Godnathistorier på Bølgen

Bølgen, Svendborg Jessens Mole 9, 5700 Svendborg
18.07.18 20:00

Cirkus Krone

Emmerbølle Strand Camping, Emmerbøllevej 24, 5953 Tranekær
19.07.18 - 21.07.18

Rudme Festival

Sportspladsen i Herringe, Ringe
19.07.18 09:00

Hækling for børn

Husflidhuset, Rynkebyvej 28, 5750 Ringe
19.07.18 10:00

Open By Night Faaborg

Faaborg
19.07.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
19.07.18 12:00

Frikadellefest, inkl. Sweethearts, Halberg & Friends

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
19.07.18 20:00 - 23.07.18 22:00

Cirkus Krone

Ærøskøbing Havn, 5970 Ærøskøbing
20.07.18 15:00

Britta & Peter, 60 års evergreens indenfor populærmusikken

Scenen på Lilletorv, Svendborg
20.07.18 15:00

Fredagsjam: Nana Rashid & Petter Rylèn, Fri entré

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
20.07.18 19:00

Shu-bi or not Shu-bi, Svendborg Havnefest

Den Store Værftshal, Frederiksø 2, 5700 Svendborg
20.07.18 19:30

Syvsoverne, irsk inspireret rytmisk musik

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
20.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Faldsled Havn, Fiskerstræde 1, Millinge
21.07.18 09:00

Hesteskue

Brahetrolleborg, Reventlowsvej 1, Korinth
21.07.18 11:00

Wildwood Jack, skotsk, irsk og engelsk repertoire

Torvet, Faaborg
21.07.18 19:00

A rush of Coldplay, Svendborg Havnefest

Den Store Værftshal, Frederiksø 2, 5700 Svendborg
21.07.18 19:30

Blue Holger D, country blues

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
21.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Avernakø
21.07.18 21:00

Den Danske Mafia, John Mogensen kopi band

Carls Hallen - Carlsberg Camping, Sundbrovej 19, Tåsinge 5700 Svendborg
22.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Kammeratriet, Frederiksø 2, Svendborg
23.07.18 09:30 - 24.07.18 12:15

Glasformning for børn

Glasværkstedet, Sallingevej 1Ølsted, 5672 Broby
23.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
24.07.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
24.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Nyborg Vesthavn, Nyborg
24.07.18 20:00 - 28.07.18 22:00

Cirkus Krone

Marstal, Havnegade 25, 5960 Marstal
25.07.18

Open By Night på Egeskov med Jacob Sveistrup

Egeskov Slot, Egeskov Gade 18, Kværndrup
25.07.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
25.07.18 19:00

Godnathistorier på Bølgen

Bølgen, Svendborg Jessens Mole 9, 5700 Svendborg
25.07.18 19:00

Bibbi og Snif, kendte country sange

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
26.07.18 - 28.07.18

Falsled Byfest

Falsled Havn
26.07.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
26.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Lundeborg Havn, Havnevej 3, 5874 Hesselager
27.07.18 10:00

Open By Night Middelfart

Middelfart

Open By Night

Fredag d. 27. juli 2018 kl. 10.00-22.00

27.07.18 15:00

FredagsJam: 3 Up, Fri entré

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
27.07.18 19:30

Swinging Singing, Josefine Ottesen, Jan Schönemann og gæst

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
27.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Rudkøbing Havn, Ved Pakhuset, Havnepladsen 22, 5900 Rudkøbing
28.07.18 11:00

Elsborg & Maribo, Charmerende og musikalsk sydfynsk duo

Torvet, Faaborg
28.07.18 19:30

Den Irske Trio, glad irsk og shanties m.m.

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
28.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Fjællebroen Havn, 5762 Vester Skerninge
29.07.18 20:00

Visens Skib, gamle, nye og lidt vovede viser

Faaborg Fiskerihavn, Faaborg
31.07.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
31.07.18 19:00

Aftenåbent i Carl Nielsens Barndomshjem

Odensevej 2A, Nr. Lyndelse, Årslev
31.07.18 20:00

Cirkus Krone

Bøsøre Strand, Feriepark Bøssørevej 16, 5874 Hesselager
31.07.18 20:00 - 11.08.18 23:00

Opera på Valdemar Slot

Valdemars Slot, Slotsalléen 100, Tåsinge, 5700 Svendborg
01.08.18

Open By Night på Egeskov med Thomas Buttenschøn

Egeskov Slot, Egeskov Gade 18, Kværndrup
01.08.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
01.08.18 19:00

Vibe Lauth, 3 x Grethe Ingmann/Sønck/Klitgaard

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
01.08.18 19:00 - 04.08.18 20:00

Ærø Jazzfestival

Værftet, Ærøskøbing
02.08.18 08:00

Gammel Torvedag

Torvet, Svendborg
02.08.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
02.08.18 12:00 - 03.08.18 22:00

Skarøfestival

Skarøfestivalpladsen, Søndre Stænge 2, Skarø, 5700 Svendborg
02.08.18 14:00

Rundvisning på CLAY

CLAY
02.08.18 19:00 - 04.08.18 23:55

Middelfart Jazz Fezztival

Gl. Havn, Middelfart
03.08.18 15:00

Fredagsjam: Flat Bob, Fri entré

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
03.08.18 15:00

Karel Keldermans (USA), Svendborg Sommermusik

Scenen på Lilletorv, Svendborg
03.08.18 17:45

Hardinger Band (3 medlemmer fra Shubidua)

Forum Faaborg, Sundvænget 8, 5600 Faaborg
03.08.18 19:30

Harmonikaklubben, Dansemusik

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
04.08.18 - 05.08.18

Rosenfestival

Rosenfestivalen foregår i bymidten af Bogense.
04.08.18 11:00

Blue Holger D, country blues

Torvet, Faaborg
04.08.18 13:00

Dan and the Dominos, underholdningsorkester

Kahytten, Frederiksgade 15, 5700 Svendborg
04.08.18 19:30

Maximus, dansemusik fra 50-erne til i dag

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
05.08.18 10:00

Junglerun Odense 2018

Langesøvej 142, 5462 Morud, Danmark

Læs mere her - Hyggeligt familieforhindringsløb

05.08.18 10:00

Rundvisning, Danmarks Forsorgsmuseum, Fri entré

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
06.08.18 13:00 - 07.08.18 16:30

Bridge for skoleelever, Sommerferieaktiviteter 2018

Svendborg Bridgeklub, Abildvej 1A, 1.tv., 5700 Svendborg
06.08.18 16:00

Slanketur på Maegaards Odde

Skårupøre Strand - Overfor Ishuset, Skårupøre Strandvej, 5700 Svendborg
07.08.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
07.08.18 19:00

Gåtur med Hjerteforeningen

Den gamle SID skoles P plads, Svendborg
08.08.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
08.08.18 18:30

Team Fjelsted - Slangerup Speedway Klub

Fjelsted Speedway Center
09.08.18 11:00

Rundvisning på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
09.08.18 17:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
10.08.18 15:00

Christian Søgaard Trio, Svendborg Sommermusik

Scenen på Lilletorv, Svendborg
10.08.18 19:30

Flat, Rytmisk 60'er musik

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
11.08.18

Danmark Dejligst

Broby Bibliotek, Egeballe 4A, Broby
11.08.18 10:00

Egeskovløbet

Egeskov Slot, Egeskov Gade 18, Kværndrup
11.08.18 11:00

Sanne Jam

Torvet, Faaborg
11.08.18 19:30

Flat, Rytmisk 60'er musik

Lohals Havn, Havnen 5, 5953 Tranekær
12.08.18 10:00

Kræmmermarked, udendørs

Tullebølle Hallen, Løkkebyvej 2a, 5953 Tranekær
14.08.18 16:30 - 16.08.18 21:30

DHL Stafetten Odense

Stadionvej 43, 5200 Odense
14.08.18 18:00

H.C. Ørsted Prisen 2018

Ørstedspavillionen, Havnegade 92, 5900 Rudkøbing
14.08.18 19:00

Gåtur med Hjerteforeningen

Rantzausminde Brugs, Rantzausmindevej 112, 5700 Svendborg
15.08.18 18:30

De spedalske ved Sundet, Middelalderen

Sankt Jørgens Kirke, Brydegårdsvej 17, 5700 Svendborg
15.08.18 19:00

Nina kære Nina, smukke, sørgelige og sjove fortællinger fra virkeligheden

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
16.08.18 16:00

Snorkeltur på det lave vand

Skårupøre Strand - Overfor Ishuset, Skårupøre Strandvej, 5700 Svendborg
16.08.18 17:00

Andagt, vandring og kaffe

Fredens Kirke, Fruerstuevej 39, 5700 Svendborg
16.08.18 18:00 - 19.08.18 15:00

Outdoor Sydfyn 2018, aktiviteter for hele familien

Havnebadet, Chr. D. IX´s Vej 12, 5600 Faaborg
17.08.18 15:00

Fredagsjam/Fredagscorner, Fri entré

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
17.08.18 15:00

Gee Baby, Jazz, Svendborg Sommermusik

Scenen på Lilletorv, Svendborg
17.08.18 19:30

Kåre Norge

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
18.08.18 11:30

Kalles store tromme show

Torvet, Faaborg
18.08.18 20:00

Lars Lilholt Band

Den Fynske Landsby
19.08.18 14:00

Søndagscafé med levende musik

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg

Læs mere her'

 

Der kræves ingen betaling for at besøge cafeen, høre musikken og samtidig se Petrea Jürgensens udstilling "Håndvævede tekstiler" i cafeen.

21.08.18 19:00

Gåtur med Hjerteforeningen

Skårupøre Strand - Overfor Ishuset, Skårupøre Strandvej, 5700 Svendborg
22.08.18 12:00

Team Fjelsted - GSK Liga

Fjelsted Speedway Center
24.08.18 15:00

Basic Bigband, Svendborg Sommermusik 2018

Scenen på Lilletorv, Svendborg
24.08.18 15:00

FredagsJam: Hans Esbjerg Trio, Fri entré

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
24.08.18 19:30

Kim Larsen & Kjukken

Valdemars Slot
25.08.18 10:00

Åben Rideklub, med loppemarked

Tankefuld Rideklub, Skovsbovej 262, Svendborg
25.08.18 11:00

Skarøs historie, Vandring på Skarø

Drejø/Skarøfærgen, Højestene, Havnepladsen, 5700 Svendborg
25.08.18 12:00

Jazz Connection (NL)

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
25.08.18 14:00

Årets knipledag med Else og Lennart Jensen, Knipling i Danmark

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg
25.08.18 21:00

Enrico Pieranunzi & Thomas Fonnesbæk, Jazz

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
26.08.18 10:00

Øhavets Dag, på Langelands mindste havn

Ristinge Havn, Halevej, 5935 Humble
26.08.18 20:00

Blood Sweat Drum + Bass

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
28.08.18 18:00

Gåtur med Hjerteforeningen

Christiansminde Minigolf, Christiansmindevej 20, 5700 Svendborg
29.08.18 15:00

SVEND Film Prisfest, Hele Danmarks filmpris

Torvet, Svendborg
29.08.18 19:30

Snoghøjkoret feat. Christoffer Brodersen

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
29.08.18 19:30

Lunau og Sund, Sommerkoncert

Øster Skerninge Kirke, Åkildevej 22, Ollerup, 5762 Vester Skerninge
30.08.18 20:00

Jonas Johansen: Blanco Y Negro, Jazz

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
31.08.18 10:00

Open By Night Middelfart

Middelfart

Open By Night

Fredag d. 31. august 2018 kl. 10.00-22.00

31.08.18 19:00

AddisAbabaBand, Jazz

Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 Fredericia
31.08.18 20:00

Michael Jackson Tribute

Kammeratriet, Frederiksø 2, Svendborg
31.08.18 20:00

Harders 25 års Jubilæum, Folkeklubben

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
01.09.18

Classic Days

Egeskov Slot, Egeskov Gade 18, Kværndrup
01.09.18 09:00

Gung-Ho Odense 2018

Tusindårsskoven, Elsesmindevej, 5200 Odense
01.09.18 10:00

Kræmmermarked

Faaborg Centrum
01.09.18 10:00 - 02.09.18 17:00

Sensommermarked på Pilegaard

Pilegård, Palleshavevej 14, 5750 Ringe

Læs mere her Tilmelding til lørdag aften pr. 150 kr. til tlf. 61757817

01.09.18 11:00

SensommerVandring, Museet på Øhavsstien

Vester Skerninge Kirke, Krovej 1A, 5762 Vester Skerninge
01.09.18 11:30

Lørdagskoncert, En halv times romantisk musik

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
01.09.18 16:00

Oktoberfest

Axeltorv, Fredericia

Se mere og køb billet her

Link til Fredericia Oktoberfest hjemmeside http://www.fredericiaoktoberfest.dk/

01.09.18 20:00

Thomas Helmig

Den Fynske Landsby
02.09.18 09:30

Sydfyns Baby- & Børnebazar

Midtbyhallen, Johs. Jørgensensvej 10, 5700 Svendborg
02.09.18 10:00

Særlig søndag på Danmarks forsorgsmuseum

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
04.09.18 14:00

Tirsdagstræf med Formidlingschef Sarah Smed

Fredens Kirkes Sognehus, Glarmestervej 8, 5700 Svendborg
04.09.18 17:30

Moserunden

Mulernes Legatskole, Odense NØ
06.09.18 17:30

En aften med Martin Brygmann

FænøSund Konference
06.09.18 17:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
06.09.18 18:00

Børne-orienteringsløbet Fynbo

Hallindskoven, Hallindskovvej 5, 700 Svendborg
07.09.18 20:00

James Rasmussen fra Four Jacks, festligt musikalsk show

Kammeratriet, Frederiksø 2, Svendborg
08.09.18 15:00

Robinsamse + Lasse Vestergaard

Kulturhus Svendborg
08.09.18 18:00

Dyrene i Hakkebakkeskoven (familieforestilling)

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
08.09.18 21:00

Magtens Korridorer på Svendborg Havn

Den Store Værftshal, Frederiksø 2, 5700 Svendborg
09.09.18 13:00

Tarup-Davinde Løbet

Hudevad Byvej 20, 5792 Årslev
09.09.18 14:00

I Guder (fra 5 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
10.09.18 14:00 - 26.11.18 15:00

Åndedrætsøvelser for folk med kroniske smerter

Midtfyns Fritidscenter, Søvej 34, Ringe
11.09.18 10:30

Gåtur ved Strandhuse, Museet på Øhavsstien

P-plads, Langemarken 45, 5762 Vester Skerninge
13.09.18 17:00

Andagt, vandring og kaffe

Fredens Kirke, Fruerstuevej 39, 5700 Svendborg
13.09.18 17:30

Odense Zoo Familieløb

Odense Zoo, Søndre Boulevard 306, 5000 Odense
14.09.18 - 16.09.18

Egeskov Marked

Bøjdenvejen 22, 5772 Kværndrup
14.09.18 19:00

Tobias Dybvad - Fasser Partner

Magasinet Odense
14.09.18 20:00

Make Denmark Great again, Simon Talbot

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
14.09.18 20:30

Moonjam

Borgerforeningen Kulturhus, Svendborg Ramsherred 4, 5700 Svendborg
15.09.18 11:30

Fede Finn og Funny Boyz

Torvet, Faaborg
15.09.18 20:00 - 18.09.18 21:30

TOM, musikalsk oplevelse

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
15.09.18 21:00

AddisAbabaBand, Jazz

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
16.09.18 14:00

Søndagscafé med levende musik

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg

Læs mere her

 

Der kræves ingen betaling for at besøge cafeen, høre musikken og samtidig se Petrea Jürgensens udstilling "Håndvævede tekstiler" i cafeen.

18.09.18 20:00

No More Jacks

ODEON
19.09.18 14:00

Preben Devantier, "Mit liv med rockmusikken"

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
19.09.18 19:00

Fattiggårdens glemte kvinder, foredrag

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
20.09.18 19:00

Christine Feldthaus

Nr. Broby Hallen, Verningevej 11, Broby
20.09.18 19:00

Tommy Kenter, fortæller om en omtumlet tilværelse

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
20.09.18 20:00

D.u.K., Rock

Kulturøen, Middelfart
21.09.18 20:00

No more Jacks, Mod nye tider

Borgerforeningen Kulturhus, Svendborg Ramsherred 4, 5700 Svendborg
23.09.18 10:00

Høstgudstjeneste

Fredens Kirke, Fruerstuevej 39, 5700 Svendborg
26.09.18 19:00

Kys og Vinyl, hyggelig og sjov forestilling

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
26.09.18 19:30

Leonora Christina Skov

Svendborg Bibliotek, Svinget 1, 5700 Svendborg
26.09.18 19:30 - 28.09.18 22:00

Peer Gynt

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
27.09.18 19:00 - 08.11.18 22:00

Skab din egen erindringsbog

Husflidshuset, Rynkebyvej 28, Ringe
28.09.18 20:00

Chippendales

ODEON
29.09.18 15:00

RobinSamse & Lasse Vestergaard | Danmarkstour 2018

Fredericia Teater
29.09.18 21:00

Malmø

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
30.09.18 10:00

HCA Marathon

Odense Idrætspark
30.09.18 15:00

Hush koncert

Borgerforeningen Kulturhus, Svendborg Ramsherred 4, 5700 Svendborg
03.10.18 18:00

Pink Run

Johannes Jørgensens Vej 10, Svendborg
03.10.18 19:30 - 18.11.18 22:30

Tarzan, musical

Fredericia Teater
04.10.18 17:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
04.10.18 18:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
04.10.18 19:30

Aarhus Jazz Orchestra feat. Signe Juhl

Foderstoffen, Rudmevej 121, Gudme, 5750 Ringe
06.10.18 11:30

Lørdagskoncert, En halv times vokallørdag

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
06.10.18 13:00

Susanne Lana og Helle Svendsen

Kahytten, Frederiksgade 15, 5700 Svendborg
06.10.18 14:00

Efterårstur fra Christiansminde til Skårupsund, Museet på Øhavsstien

Christiansminde Is & Minigolf, Christiansmindevej 20E, 5700 Svendborg
06.10.18 19:00

Ting fra min mund, Ruben Søltoft

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
06.10.18 20:00

Hanne Boel og special guest Poul Krebs

ODEON
07.10.18 10:00

Særlig søndag på Danmarks forsorgsmuseum

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
10.10.18 19:00

Edith Piaf, THURØ MUSIKTEATER PÅ BESØG

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
10.10.18 20:00

Poul Krebs

Multisalen, Vestre Skole, Søndergade 41, Middelfart
10.10.18 20:00 - 13.10.18 21:30

TOM, musikalsk oplevelse

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
11.10.18 19:30

Sund i en usund verden, Chris Macdonald

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
12.10.18 21:00

Bjergtaget og blå nætter

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
13.10.18 09:00

ÆbleRæs

Maritimt Center, Havnepladsen 2, 5700 Svendborg
15.10.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
17.10.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
17.10.18 11:00 - 18.10.18 12:00

Knud Romers ABC, et musikalsk dansealfabet

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
19.10.18 10:00

Børnedage på Langelandsfortet

Koldkrigsmuseum Langelandsfort, Vognsbjergvej 4 b, 5935 Bagenkop
19.10.18 21:00

Mads Toghøj Band

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
20.10.18 21:00

Phlake

ODEON
23.10.18 12:00 - 24.10.18 17:00

Julemarked på Ærø

Ærøskøbing
24.10.18 19:30 - 26.10.18 22:00

B-Romance

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
25.10.18 11:00

Mustafas Kiosk, Teater

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
25.10.18 19:00

Turen går til Cote d'Asyfyn

Svendborg Vingaard, Gammel Skårupvej 155, 5700 Svendborg (Baggårds Teatret)
25.10.18 19:00

Svendborg Kloster, Foredrag

Klosterstuen, Klosterplads 1, 5700 Svendborg
26.10.18 17:30 - 27.10.18 01:30

Fynsk Fodbold Award

Stadionvej 50, 5450 Otterup
26.10.18 21:00

Baby in Vain

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
27.10.18 20:00

Abbacz Tribute, Live in concert

Borgerforeningen Kulturhus, Svendborg Ramsherred 4, 5700 Svendborg
27.10.18 21:00

Procol Harum

ODEON
01.11.18 19:00

Nutidens glemte kvinder, Foredrag

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
02.11.18 15:00

Trump og skatmat, Fuser eller trumf, Foredrag, Fri Entré

Herregårdscentret 108, 5600 Faaborg
02.11.18 17:45

Bierfest Broby

Broby forsamlingshus og træningshal, Verningevej 11, Broby
02.11.18 20:30

Anne Linnet

Foderstoffen, Rudmevej 121, Gudme, 5750 Ringe
02.11.18 21:00

Asger Techau, aktuel med sin nye EP 'TIME'

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
03.11.18 09:00

Færdselsrelateret førstehjælp - BIL

Toftegårdsskolen, Toftegårdsvej 7, Faaborg
03.11.18 11:00

Kejserens nye klæder, Teater

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
03.11.18 11:00

Broby Skovløb

Brobyværkhallen, Pontoppidansvej 9, 5672 Broby
03.11.18 11:30

Lørdagskoncert, Alle Helgens-musik

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
03.11.18 14:00

John Pilkington

Kahytten, Frederiksgade 15, 5700 Svendborg
03.11.18 18:30

Novemberfest i Tullebøllehallen 2018

Tullebølle Hallen, Løkkebyvej 2a, 5953 Tranekær
04.11.18 09:00

EFTERÅRSLØBET

Alléskolen, Odense SØ (tidligere Bækholmskolen)
04.11.18 10:00

Særlig søndag på Danmarks forsorgsmuseum

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
04.11.18 14:00

Omvendt, danseakrobatisk leg (3-6 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
05.11.18 19:00

Telegrafregimentets Fødselsdags Koncert 2018

Fredericia Teater
06.11.18 19:00

Badehotellet- Weyse viser vejen

Ringe Bibliotek
07.11.18 19:00

Ulf Pilgaard

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
08.11.18 17:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
08.11.18 19:00

Mellemøsten og Islam, Rasmus Krath, Foredrag

Naturama, Dronningemaen 30, 5700 Svendborg
08.11.18 19:30

Korsbæk i Svendborg, Foredrag

Børsen/FaceToo, Gerritsgade 31, 5700 Svendborg
08.11.18 19:30

Anden Verdenskrig, show med revy, stand up og cabaret

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
08.11.18 20:00

Platt-form

Magasinet Odense
09.11.18 17:00 - 10.11.18 21:00

Sølvkursus

Husflidshuset, Rynkebyvej 28, Ringe
09.11.18 20:00

Infernal

Magasinet Odense
10.11.18 18:00 - 11.11.18 01:00

Kandis 2018

Rolfhallen, Ørbækvej 878A, Rolfsted 5863 Ferritslev Fyn
10.11.18 20:00

Halberg & Friends, 80’erne vender tilbage

Kammeratriet, Frederiksø 2, Svendborg
14.11.18 19:30 - 16.11.18 22:00

I sidste øjeblik

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
15.11.18 14:00

Aften med Gustav Schroll om Lykkensæde og Høravlingsinstituttet

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg
15.11.18 19:30

Kim Leine, udgangspunkt i romanen Rød mand sort mand, Foredrag

Svendborg Bibliotek, Svinget 1, 5700 Svendborg
15.11.18 19:30 - 16.12.18 21:30

A Musical X-mas II

Fredericia Teater
15.11.18 20:00 - 16.11.18 21:00

True.Story

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
15.11.18 20:30

Poul Krebs

Foderstoffen, Rudmevej 121, Gudme, 5750 Ringe
16.11.18 15:00

Mediernes Magt, Foredrag, Fri entré

Herregårdscentret, 5600 Faaborg
16.11.18 21:00

Go go Berlin, alternative indie rock ensemble

Spillestedet Harders, Møllergade 36, 5700 Svendborg
17.11.18 - 18.11.18

Julesalg

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg
17.11.18 09:00

Færdselsrelateret førstehjælp - BIL

Tingagerskolen, Østre Ringvej 2, Ringe
17.11.18 10:00 - 18.11.18 16:00

Julemarked på H.C. Andersen Golf

Kristianslundsvej 15, 5400 Bogense

Læs mere - Gratis entré

17.11.18 10:00 - 23.12.18 16:00

Julemarked ved Langesø Slot

Langesøvej 146 5462 Morud

Læs mere

Hver weekend fra 18. november - 23. december

18.11.18 19:30

Koncert Prisme

Ringe Kirke, Kirkepladsen 4, 5750 Ringe
21.11.18 14:00

Introduktionsdag til Motion, Hjerteforeningen, Fri entré

Midtfyns Fritidscenter, Søvej 34, Ringe
21.11.18 17:30

Johnny Reimer

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
21.11.18 19:30

Julekoncert 2018 med Stig Rossen

Middelfart Kirke, Algade 1, 5500 Middelfart
21.11.18 19:30

Klostermoster og den røde musik, Foredrag

Heidi´s Bier Bar, Klosterplads 6, 5700 Svendborg
24.11.18 13:00

Adventsmarked

HUDEVAD SMEDJEMUSEUM, Hudevad Byvej 21, Hudevad, 5792 Årslev
28.11.18 19:00

Karen-Marie Lillelund

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
28.11.18 19:30

Julekoncert, Per Nielsen på trompet

Ringe Kirke, Kirkepladsen 4, 5750 Ringe
29.11.18 19:00

Turen går til Grønland

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
01.12.18 11:30

Lørdagskoncert, En halv time advents/julemusik

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
01.12.18 13:00

Den skaldede trommeslager

Kahytten, Frederiksgade 15, 5700 Svendborg
02.12.18 10:00

Særlig søndag på Danmarks forsorgsmuseum

Danmarks Forsorgsmuseum, Grubbemøllevej 13, 5700 Svendborg
02.12.18 14:00

Julemandens Jul (2-5 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
04.12.18 19:00 - 06.12.18 21:00

Jule Teater Koncerten

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
05.12.18 17:00

LYSLØBET

KLINGENBERG - ODENSE C
05.12.18 19:00

Julekoncert, SVØBSK OG LUNAU&SUND

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, 5863 Ferritslev
05.12.18 19:00

Svendborgsunds historie, Foredrag

Restaurant Svendborgsund, Havnepladsen 5, 5700 Svendborg
06.12.18 17:45

Fællesspisning, Øland, Fremtidsfabrikken II

Øland - Fremtidsfabrikken 2, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg
06.12.18 20:00

Alex Vargas

ODEON
08.12.18 14:00 - 09.12.18 16:00

Jule Teater Koncerten

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
08.12.18 15:00

Julekoncert, Peder Most Gardens årlige julekoncert, Fri entré

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
09.12.18 15:00

Julekoncert med Marie Carmen Koppel

Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart
09.12.18 16:00

Årets julekoncert 2018

Svendborg Idrætscenter, Ryttervej 70, 5700 Svendborg
10.12.18 17:00

Svendborg Musikskoles Julekoncert

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
11.12.18 19:30

Fyraftenskorets Julekoncert

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
15.12.18 16:00

Årets danske julekoncert

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
16.12.18 16:00

Julekoncert, Ringe Kirkes egen

Ringe Kirke, Kirkepladsen 4, 5750 Ringe
19.12.18 19:30

Julekoncert med Søs Fenger

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
23.12.18 17:00

Vi Synger Julen Ind, traditionen tro

Sct. Nicolai kirke, Kirkestræde 3, 5700 Svendborg
31.12.18 09:00

NYTÅRSLØBET

Hunderupskolen, Odense C.
11.01.19 20:00 - 12.01.19 21:00

Red Bastard

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
13.01.19 14:00

Klods Hans (4 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
18.01.19 20:00 - 19.01.19 21:00

Knæk

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
30.01.19 20:00

HVAM OG ØGENDAHL

Magasinet Odense

DET GODE SELSKAB

Info og billetsalg

31.01.19 19:00

Turen går til bunds (Pris inkl. madkurv)

Frederiksøen (Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg)
31.01.19 20:00

HVAM OG ØGENDAHL

Magasinet Odense

DET GODE SELSKAB

Info og billetsalg

02.02.19 - 03.02.19

VM cyklecross

Vestre Havnevej 9B, 5400 Bogense
02.02.19 15:00

Svendborg Musikskole, Nytårskoncert

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
03.02.19 14:00

Lille Frø (4-6 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
06.02.19 19:30 - 08.02.19 22:00

Årstidsrejsen

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
07.02.19 16:00 - 10.02.19 18:00

Strib Festival

Strib Skole, Røjlemosevej 9, Strib, 5500 Middelfart
09.02.19 17:00 - 10.02.19 18:30

Kunsten at dø, en tragikomisk forestilling

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
23.02.19 20:00

Dannebrog, Verdenspremiere

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
27.02.19 20:00 - 01.03.19 21:10

Dannebrog

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
06.03.19 19:30 - 08.03.19 22:00

Svend, Knud og Valdemar

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
13.03.19 18:00 - 14.03.19 20:00

Emil fra Lønneberg

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
14.03.19 20:00 - 15.03.19 22:30

Dæmoner, brutalt dobbelt ægteskabsdrama

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
27.03.19 20:00

The Kilkennys (irsk)

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
30.03.19 14:00

Peder Most Garden Forårsshow 2019

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
31.03.19 14:00

Stor større størst (3-7 år)

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
03.04.19 19:30 - 05.04.19 22:00

Mød mig på Cassiopia

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
04.04.19 20:00 - 05.04.19 21:00

Random

Baggårds Teatret, Caroline Amalie Vej 26, Svendborg
25.04.19 19:00

Turen går til Spanien

Christiansmøllen, Porthusvej 5A, 5700 Svendborg
09.05.19 - 08.06.19

Odense Sommerrevy

Fruens Bøge Odense SV
11.05.19 19:00

Hvam og Øgendahl - Det gode selkab

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
11.05.19 21:30

Hvam og Øgendahl - Det gode selkab (Ekstraforestilling)

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg
12.05.19 09:00

ODENSELØBET

KONGENS HAVE, ODENSE C
16.05.19 19:00

HVAM OG ØGENDAHL

Hindsgavl Slot
16.05.19 21:30

HVAM OG ØGENDAHL

Hindsgavl Slot
20.11.19 19:00

TYPISK, Jonatan Spang

Svendborg Teater, Teatergade 2, Svendborg